HDP’nin Silvan Belediyesi Eşbaşkan adayları halka böyle buluştu.!

3413 izlenme30 Ocak 2019
Reklamlar

HDP’nin Silvan Belediyesi Eşbaşkan adayları halka böyle buluştu.!


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hazro İlçe Belediyesi Eşbaşkan adayları Gülistan Ekti ve Ahmet Çevik’in tanıtılması ardından aralarında HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları, Remziye Tosun ve Semra Güzel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Hülya Alökmen Uyanık ve Adnan Selçuk Mızraklı’nın da bulunduğu çok sayıda kişi Silvan ilçesine geçti.

Grup, Silvan Belediyesi Eşbaşkan Adayları Naşide Toprak ve Abbas Hilmi Azizoğlu ile birlikte ilçe girişinde bulunan Qurtê (Yolarası) Mahallesi’nde toplanarak araç konvoyu ile ilçe merkezine giriş yaptı. İlçe merkezinde araçlarla tur atan eşbaşkan adayları, halkı selamladı. HDP’li eşbaşkan adaylarına, yoldan geçen araçlar korna çalarak, esnaf ve çevredeki yurttaşlar ise alkış ve zafer işaretiyle destek verdi.

EŞBAŞKAN ADAYLARINA DESTEK

Yoldan geçen araçların korna çalarak destek verirken, esnaf ve çevredeki halk ise alkış ve zafer işaretiyle destek sundu. “HDP ya me ye”, “Amed ya me ye” ve “Farqin ya me ye” sloganlarının atıldığı şehir turu boyunca evlerinin balkonlarına çıkan yurttaşlar da eşbaşkan adaylarına, “Bijî HDP” sloganları atarak destek verdi.

‘BELEDİYELERİ KALEKOL YAPTILAR”

Şehir turu ardından eşbaşkan adayları Kanîya Navîn Parkı’nda toplanarak halka seslendi. Silvan Eşbaşkan Adayı Abbas Hilmi Azizoğlu, şehirler, yaylalar, dağlar, sokaklar ve mahalleler kendilerine ait olduğunu belirterek, “Belediyelere kayyum atayanlar, belediyeleri kalekol yapanlar, Farqin’i yıkanlar ve halka zorbalık yapanlar bizden değildir” ifadelerini kullandı. Azizoğlu, 31 Mart’ta sandık başına gidip kayyumları sahiplerinin yanına göndereceklerini söyledi.

‘BELEDİYELERİ ALACAĞIZ’

Eşbaşkan Adayı Naşide Toprak ise Leyla Güven’in açlık grevinin 83’üncü gününde olduğunu hatırlatarak, ”Gasp ve işgal edilen belediyeleri 31 Mart’ta alacağız” dedi.

‘BELEDİYELERE DARBE YAPILDI’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı da özgürlük arzularının önüne geçmek için çeşitli engeller koyulduğuna dikkat çekerek, “Bizler yerin altında olsak da yerin üzerinde olsak da bitmeyen bir arzumuz var. O da özgürlük. Zaman zaman paramiliter çeteler çıkardılar. Canımıza kastettiler. Biz korkmadık, boyun eğmedik. Bu gün darbelerin en büyüğü Kürdistan’da Kürt belediyelerine yapıldı. Belediyelerimize yapılan darbedir. Darbenin karşılığını vereceğiz. Biz darbeleri çok iyi biliriz. 12 Mart’tan, 12 Eylül’den. Eskiden bize gençlik hareketi derlerdi. Şimdi yediden yetmişe bir halk hareketiyiz. Kayyumları 31 Martta göndereceğiz. Belediyelerimizi geri alacağız” ifadelerini kullandı.

VAN’DA İKİ İLÇEDE ADAY TANITIMI YAPIDI

HDP, Van’da Gevaş ve Çatak ilçelerinde gösterdiği belediye eşbaşkan adayları için tanıtım programı düzenledi. Gevaş ve Çatak ilçelerinden düzenlenen aday tanıtım programına HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede , İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, HDP İlçe Eşbaşkanları, HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, Gevaş Belediye Eşbaşkanları Melek Arapoğlu ve Veysi Şeker, HDP Çatak Belediye Eşbaşkan adayları Esra Babur ve Murat Bozdemir'in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

'GEVAŞ YA ME YE'

Gevaş'ta dün yoğun kar yağışı nedeniyle köy yolların kapanmasına rağmen tanıtım programına halk yoğun ilgi gösterdi. "Gevaş Ya Me Ye" sloganları atıldığı aday tanıtımında konuşan HDP Gevaş Belediye Eşbaşkan adayı Melek Arapoğlu, hizmet vermek için ve kadın emeğinin ön plana çıkarmaya geldiklerini belirtti. Ardından konuşan HDP Gevaş Belediye Eşbaşkan adayı Veysi Şeker ise, Gevaş belediyesini yöneten AKP'nin hizmet yapmadığını buna karşı kendileri hizmet üreteceklerini belirtti. Gevaş'ta tarıma destek vereceklerini belirten Şeker, "Belediye sadece yönetici kadrosunun değil, tüm halkındır. Bizler odaların kapıları sökeceğiz. Halkın içinde birlikte karar alarak yöneteceğiz. Büyük ihaleleri halkın katılımıyla yapacağız. Halkçı ve demokratik bir belediyecilik anlayışıyla geleceğiz. Mutlaka kazanacağız" ifadelerinde bulundu.

Adayların ardından konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, 31 Mart seçimlerinde demokrasinin ve barışın kazanması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Daha sonra konuşan HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Bedia Özgöçe Ertan, HDP'nin tüm baskılara rağmen halk tarafından sahiplediğini belirterek, "Çünkü HDP halkın partisidir. Halk tüm baskılara karşı nasıl partisine sahip çıkıyorsa, 31 Mart'ta kayyumlardan hesap soracaktır" ifadelerinde bulundu. Kayyumların belediyeleri borçlandırmasına rağmen gelip hizmet üreteceklerini belirten Ertan, "Daha önceki pratiğimizde olduğu gibi, yine hizmet üreteceğiz. Çünkü halkçı bir belediyecilik anlayışıyla yola çıktık. 31 Mart günü kayyumları göndereceğiz. Van’da 14 belediyeyi alacağız. Mutlaka kazanacağız. Van Ya Me Ye" diye konuştu

HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, Van’da yerine kayyum atanan ve tutuklu bulunan Bekir Kaya’nın hizmetlerini örnek vererek, kendilerin belediyeciliğini halktan yana olduğunu belirtti. Halkla birlikte tartışarak belediyeyi yönetmeyi esas alacaklarını kaydeden Avcı, seçimlerde halkın iradesiyle kayyumları göndereceklerini belirtti.

Gevaş'da halkı selamlayan HDP'li yöneticiler daha sonra Çatak ilçesine geçerek burada da aday tanıtım programı düzenledi.

Çatak'ta adaylar seçim otobüsüyle ilçeye girerek, halkı selamladı. İlçe binasının önünde bir araya gelen yurttaşlar, sık sık "Çatak Ya Me Ye" sloganını attı. Onlarca uzun namlulu silahlı özel harekat polisin etfarı kuşatması dikkat çekmesine rağmen halkın yoğun ilgisi gözden kaçmadı. Kadınlar ve erkekler halaya dururken çocukların zafer işareti yaparak seçim otobüsün etrafında toplanması dikkat çekti. Yerlerine kayyum atanan Çatak Belediye Eşbaşkanları kısa bir konuşma yaparak halkı selamladı.

'ÇATAK YA ME YE'

Burada konuşan HDP Çatak Belediye Eşbaşkan adayı Esra Babur, halkın olan belediyeleri 31 Mart günü alarak, kayyumları göndereceklerini kaydetti. Hizmet için geldiklerini belirten Babur, "Bizler talancı ve yolsuzluk yapan zihniyete karşı halkla birlikte yöneteceğimiz bir belediye inşa geliyoruz. Mutlaka kazanacağız. Çatak Ya Me Ye" söyledi. Ardından konuşan HDP Çatak Belediye Eşbaşkan adayı Murat Bozdemir, kendilerinin barıştan, demokrasiden ve özgürlükten yana olduklarını belirterek, "Onlar bize savaş dayatıyor. Fakat biz onların savaşına karşı barışı savunacağız. 31 Mart günü kayyumları göndereceğiz. Biz onlar gibi değil, Çatak halkına hizmet vermek için varız. Çatak'ta görülmeyen emeği dünyaya tanıtacağız. Çatak güzel bir yer turizmi geliştireceğiz. Çatak halkının refahını artıracağız" dedi.

Son olarak konuşan İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, yapılan ittifakın önemli olduğunu ve ittifakın amacının Kürtlere karşı kirli politika üretenlere karşı birlikte hareket edeceklerini kaydetti. Leyla Güven'in sürdüğü açlık grevlerine değinen Kamaç, Güven'in ve cezaevlerinde açlık grevinde olanların taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Yerel seçimlere değinen Kamaç, yapılan ittifakla yerel seçimlerde bir adım önde başladıklarını ve 31 Mart günü kayyum atanan belediyeleri ve üstüne belediye koyarak, halkın iradesine saygı duymayanlara gereken cevap verileceğini aktardı.

Adayların halk ile selamlaşması ardından program sona erdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürt`leri öldürün diyen Hoca Sosyal medyaya düşen bu görüntüler günün alay konusu oldu 6 BORDO BERELİ KANDİLE GİTTİ.. SADECE BİRİ DÖNDÜ... BAŞINA GELENLERİ ANLATIYOR... KÜRTLER’LE GÖRÜŞME

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Lise'de skandal görüntüler... Öğrenciler, öğretmenleriyle...