Şivan Perwer İlk Defa Sosyal Medyada Canlı Yaparsa..

2452 izlenme30 Ocak 2019
Reklamlar
Şivan Perwer İlk Defa Sosyal Medyada Canlı Yaparsa..

Kürt müziğinin tartışmasız en büyük isimlerinden bir tartışmasız Şivan Perwer’dir. Yalnızca coğrafyamızda değil Dünya’nın bir çok ülkesinden onu dinleyen konserlerine katılan hayran kitlesi bulunmaktadır.

Kimliktek ismi İsmail Aygün olan Şivan Perwer 23 Aralık 1955 yılında Riha/Wêanşar – Urfa/Viranşehir de doğmuştur. Aslen Mardin’in Midyatilçesine bağlı Keferzé köyünde ikamet eden Aygün ailesi, aileler arası husumetten ötürü Urfa’nın Siverek ilçesine göç etmiştir. Şivan Perwer’in çocukluğu burada geçmiştir.

Küçük yaştan beri halka şarkılar söyleyen Şivan Perwer’in babası ses sanatçısıdır.Şivan Perwer matematik okumuştur. İlk sanatsal başarıları da 1970 yılı başında almıştır. 1976 yılında, hakkında yürütülen soruşturma sebebiyle yurtdışına çıkarak Almanya’nın Köln şehrine yerleşmiş ve eşi Gülistan Perwer ile evlenmiştir. Serxwebûn adında bir oğlu vardır. 1983 yılında yeniden İsveç’e sığınma talebinde bulunmuştur. Almanya vatandaşlığına geçmiştir.Türkiye’ye giriş çıkışı artık serbesttir ve hakkında açılan dava düşmüştür. 2009 yılı itibariyle Frankfurt’ta yaşamaktadır.

Şivan Perwer, Kürtler ve Kürdistan’ın sosyo politik gerçeklerini, ekonomik zorluklarını dile getirdiğinden yıllar yılı bütün şarkıları, hatta sadece aşktan söz eden şarkıları bile, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de yasaklanmıştır. Ancak tüm yasaklara, yıllarca hapis yatma ve öldürülme riskine rağmen kasetleri elden ele dolaşmaya devam etmiştir.

Şair, usta bir bağlama virtüözü ve şarkıcı olan Şivan Perwer, günümüzde Kürt santçılarının başında gelmektedir ve aynı zamanda Ortadoğu’nun en çok tanınan şarkıcılarından biridir. Şivan Perwer, dinleyicilerini sadece karizmatik ve çok yönlü kişiliği ile değil aynı zamanda ve her şeyden öte son derece güçlü ve hayli duygusal olan sesi ile büyülemekte ve müziğinin hipnotize edici ritmi ile dinleyenleri cezbetmektedir.

Bu gün ülkesinden uzakta sürgünde yaşayan Şivan Perwer, zamanının çoğunluğunu dünyanın dört bir yanında sahne almak üzere gittiği yolculuklarda geçirmekte, Kürt müziğinin sesi ve özgürlük çığlığını dört bir diyara taşımaktadır. 1991 yılında “ Simple Truth” canlı yayın konserinde Peter Gabriel, Sting, Paul Simon, Tom Jones, Gipsy Kings gibi dünyaca ünlü seslerle beraber sahne aldı. Bölge için düzenlenmiş en büyük dayanışma konseri olarak kabul edilen bu etkinliğin bütün geliri, Körfez savaşı sonrasında Saddam Rejimi’nin baskılarından kaçan Kürtler’e bağışlanmıştır.

Şivan Perwer, otuz yılı aşan müzik kariyeri ve üstün yetenekleri ile dünyanın pek çok yerinde önemli müzik ödülleri almış, dünyaca tanınan üniversitelerin fahri doktora dereceleri ile onurlandırılmıştır. Bütün dünyada Kürt Kültürünün temsilcisi olarak kabul edilen Şivan Perwer, 2004 yılında, toplumda sanat ve kültürün gelişimine ve yaygınalştırılmasına katkıda bulunmak üzere, uluslararası hayır sever grişimler eşliğinde, Almanya’nın Frankfurt kentinde Şivan Perwer Uluslararası Kültür Vakfını Kurmuştur. Daha fazla sayıda insana ulaşmak, kültür ve sanat misyonunun layıkıyla yerine getirmek üzere vakıf, 2007 yılından itibaren Almanya’nın Bonn kentine taşınmış sanat, kültür ve eğitim faaliyetlerini kendine ait genişçe bir binada icra etmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 Kürt’e vahşi infaz! Samsun'da 18 yaşındaki genç denizde boğulurken, vatandaşlar ise hiçbir şey olmamış gibi yüzmeye devam etti. 4 Erkekle Yakalandı.Yaptığı Açıklamayı Akıllar Almadı QSD: Dört cephede 38 çete üyesi öldürüldü

Bakmadan Geçme!

KAPAT
şehit düşen 8 savaşçının kimliğini açıkladı