Reklamlar

Son dakika... Teröristler 14 ASKERİ KAÇIRDI

14 İran askeri esir alındı


İran’ın Pakistan ile olan sınırındaki Sistan ve Belucistan eyaletinde bu sabaha karşı sınır güvenlik güçlerinden 14 askerin Ceyşul Adl grubu tarafından esir alındığı bildirildi.

İran’ın güneydoğusunda yer alan Sistan ve Belucistan eyaletine bağlı Pakistan sınırındaki Mircave bölgesindeki sınır karakolunda görev yapan 14 asker Ceyşul Adl silahlı grubu tarafından esir alındığı bildirildi.

Esir alınan askerlerin Lulaktan sınır bölgesine götürüldükleri tahmin ediliyor. İran resmi makamları da bu bilgiyi doğruladı ancak isim vermeden “terörist bir örgüt” tarafından alıkonulduklarını bildirdi.

Sünni isyancılardan oluşan Ceyşul Adl örgütü, 2012 yılında Cundullah üyeleri tarafından kuruldu. Örgütün ilk büyük saldırısı Ekim 2013’te gerçekleşmişti. Cundullah örgütü ise 2010 yılında lideri Abdulmelik Rici’nin idam edilmesinden sonra zayıflamıştı.


Beluci etnik topluluğuna mensup olan Cundullah, 2000 yılından bu yana bölgede eylemlerde bulunuyordu.

Ceyşul Adl İslam örgütü, İran'ın Pakistan sınırındaki Sistan ve Beluçistan eyaletine bağlı Mircave kentinde 14 güvenlik görevlisini kaçırdı.

Kaçırılma olayı ile ilgili İran devlet televizyonu, Mircave kentinin sınır bölgesinde görevli 14 güvenlik görevlisinin sabaha İran’da Sünni azınlık gruplarından biri olan Belucilerin yaşadığı Belucistan bölgesinde faaliyet gösteren Ceyşul Adl İslam adlı örgütü tarafından kaçırıldığını duyurdu.

İranlı askerlerden 7'sinin Besiç milisi, 5'inin sınır muhafızı ve 2'sinin de Devrim Muhafızları Ordusu istihbarat mensubu olduğu açıklandı.

"Ceyşu'l Adl" isimli örgüt, sosyal medya hesabı üzerinden olayın sorumluluğunu üstlenirken İranlı yetkililerden henüz resmi açıklama yapılmadı.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AKP cennet’e giderse ben...